5 cech osoby pewnej siebie

Pewność siebie to jedna z najbardziej pożądanych umiejętności. Bez niej nie jesteś w stanie w pełni wykorzystać potencjału, jaki w tobie drzemie. Czym jednak jest pewność siebie? Jakie cechy posiada osoba, która ją posiada? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Pewny siebie, czyli lubiący siebie

Przede wszystkim osoba pewna siebie lubi siebie takim, jakim jest. Nie oznacza to wcale, że taka osoba jest idealna. Wprost przeciwnie. Osoby pewne siebie mają swoje słabe strony, niedoskonałości i również popełniają błędy. Różnica polega jednak na tym, że osoby pewne siebie akceptują siebie pomimo swoich wad.

Poza tym osoba pewna siebie do swoich niedoskonałości podchodzi niejako w sposób praktyczny. Po prostu zadaje sobie pytanie, czy daną wadę może i chce zmienić. Jeśli tak, to pracuje nad tym. Jeśli nie, to ją akceptuje. Może z czasem zmieni zdanie, ale póki co nie robi sobie z tego powodu wyrzutów i stara się działać pomimo wszelkich niedoskonałości.

Pewny siebie, czyli asertywny

Pewność siebie nierozerwalnie łączy się z asertywnością. Z kolei podstawę asertywności stanowią twoje wartości. To one dodają ci sił i odwagi, aby zawalczyć o własne marzenia: dobrą pracę, szczęśliwą rodzinę, wygodne życie czy ukochaną kobietę.
W tym kontekście asertywność i pewność siebie to dwa narzędzia, które pomogą ci osiągnąć twoje cele, ale nie kosztem innych. Osoba pewna siebie działa w taki sposób, aby jednocześnie żyć zgodnie ze swoimi wartościami i szanować innych ludzi.

Pewny siebie, czyli równy innym

Osoba pewna siebie nie uważa siebie za kogoś lepszego od innych. Nawet jeśli ma wyższe kompetencje czy umiejętności, nie jest to dla niej powód do wywyższania się, ale okazja do podzielenia się z innymi wiedzą, czy doświadczeniem.

Osoba pewna siebie doskonale zdaje sobie sprawę, że ludzie są różni, ale to, że ktoś jest inny, nie oznacza dla niej, że jest gorszy.

Działa to także w drugą stronę. Osoba pewna siebie nie ma poczucia, że sama jest gorsza od innych. Inne osoby mogą stanowić dla niej motywację czy inspirację, a nie przyczynę kompleksów.

Pewny siebie, czyli szanujący innych

Szacunek do innych jest bezpośrednią konsekwencją tego, że osoba pewna siebie uważa wszystkie osoby za równie, nie ma więc potrzeby udowadniania swojej wyższości. Czyjeś niepowodzenia nigdy nie są dla niej pretekstem do poniżania czy wyśmiewania drugiego człowieka.

Dzięki temu w towarzystwie osoby pewnej siebie czujemy się dobrze. Nie boimy się opowiedzieć jej o swoich planach czy marzeniach. Czujemy, że możemy liczyć na jej wsparcie i autentyczne zainteresowanie.

Pewny siebie, czyli przyznający się do popełnionych błędów

Osoba pewna siebie, jak każdy, też popełnia błędy. Różnica jest jednak taka, że osoby pewne siebie potrafią się do nich przyznać, zamiast zrzucać winę za porażkę na innych. Wszelkiego rodzaju niepowodzenia to dla nich cenne lekcje, z których można wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Co więcej, osoba pewna siebie potrafi w takiej sytuacji przeprosić i wziąć na siebie odpowiedzialność.

Pewność siebie to bezcenna umiejętność, dzięki której będziesz w stanie realizować wszystkie cele, jakie tylko sobie wyznaczysz. Pozwoli ci ona przetrwać trudne chwile i otoczyć się ludźmi, którzy będą cię wspierać. Jeśli polubisz siebie, będzie szanował innych i nie będziesz unikał odpowiedzialności za popełnione błędy, pewna siebie postawa stanie się dla ciebie czymś naturalnym.