Asertywność – najlepsza kochanka pewności siebie

Asertywność i pewność siebie idą ze sobą w parze. Jeśli nabędziesz obie te umiejętności, będzie ci po prostu łatwiej w życiu. Nie dasz sobie wejść na głowę w pracy, a opinie znajomych czy rodziny nie będą dla ciebie wyrocznią, a jedynie wskazówkami. To, czy ich posłuchasz, czy nie, będzie zależało tylko od ciebie.

Jakie są rodzaje zachowań?

Zastanawiałeś się kiedyś, jak reagujesz na różnego rodzaje prośby czy zachowania, które nie do końca ci pasują. Jestem przekonany, że postępujesz w jeden z następujących sposobów:
– agresywnie,
– uległe,
– manipulacyjne.

Postawa agresywna najczęściej wynika z przekonania, że ty jesteś w porządku, ale inni ludzie już nie. Polega na pokazywaniu innym własnej dominacji i udowadnianiu im, że niewiele znaczą.

Natomiast postawa ulegał działa odwrotnie. Polega na myśleniu, że inni są w porządku, ale ty nie jesteś w porządku. Objawia się przekonaniem, że tobie się nic nie należy, a potrzeby innych są zdecydowanie ważniejsze niż twoje.

Z kolei postawa manipulacyjna bazuje na założeniu, że ani ty, ani inni nie jesteście w porządku. Osoby o takiej postawie zachowują się agresywnie wobec osób uległych, natomiast same ulegają osobom agresywnym. Po prostu dopasowują swoje działanie do tego, aby na tym, jak najbardziej skorzystać. Wszystko po to, aby zawsze wyjść na niewinną ofiarę innych, „systemu”, a nawet rzeczywistości w ogóle.

Jednak komunikując się z innymi w jeden z powyższych sposobów, nigdy nie będziesz do końca szczęśliwy. Na szczęście jest jeszcze jedna postawa, dzięki której możesz postępować w zgodzie w samym sobą, bez ranienia innych. Jest nią właśnie asertywność.

Czym jest asertywność?

Asertywność polega na takim wyrażaniu własnego zdania, uczuć i postaw, aby nie naruszały one praw innych. Po prostu osoba asertywna ma przekonanie, że zarówno ona sama, jak i inni są w porządku.

Podstawą asertywności jest równość, czyli przyznanie, że innym ludziom przysługują takie same prawa jak tobie. Bez względu na twoje poglądy, płeć, pochodzenie i to, w co wierzysz i na kogo głosujesz. To, że ktoś ma inny plan na życie niż ty, nie oznacza, że jest gorszy. Jest po prostu inny.

Nigdy nie będziesz asertywny, jeśli będziesz przekonany, że jesteś lepszy od innych pod jakimś względem. Wynika to z tego, że jeśli tak myślisz, to jednocześnie przyzwalasz, aby inni tak myśleli o tobie. A w asertywności chodzi przede wszystkim o to, aby samego siebie traktować na równi z innymi i dawać sobie takie prawa jak innym, a nie stawiać na swoim i przekonywać wszystkich do swoich racji.

Jako osoba asertywna:
– potrafisz wyrażać i przyjmować krytykę,
– potrafisz przyjmować pochwały i opinie innych,
– potrafisz odmawiać,
– potrafisz prosić.

Co asertywność oznacza w praktyce?

Jako osoba asertywna i pewna siebie będziesz uważał się za osobę wartościową, tylko dlatego, że jesteś i żyjesz. Zasługujesz na podwyżkę, czy wolny weekend, tak jak każdy w twojej pracy.

Poza tym dla osoby asertywnej jej własne potrzeby są równie ważne, co potrzeby innych. Masz prawo wydać własne pieniądze na dodatkowe szkolenie, samochód czy wypasioną kartę graficzną, zamiast przeznaczać niebotyczną kwotę na prezent dla chrześniaka, tylko dlatego, że ktoś stwierdził, że „tak wypada”.

Osoba asertywna dobrze zna swoje słabe i mocne strony. Wie, jakie są jej ograniczenia i albo stara się nad nimi pracować, albo się z nimi po prostu godzi. Z kolei mocne strony traktuje jako podstawę, na której może budować karierę i bliskie relacje z innymi ludźmi. Dodatkowo osoba asertywna realnie ocenia swoje umiejętności i nie porównuje się z innymi, którzy są w zupełnie innej sytuacji.

A najważniejsze, osoba asertywna daje sobie przyzwolenie na popełnianie błędów, ale traktuje je jako lekcje i wyciąga z nich wnioski. Nie udało ci się umówić z fajną dziewczyną? Nie musisz od razu wstępować do zakonu! Dałeś plamę podczas prezentacji? Nie oznacza to, że do niczego się nie nadajesz. Zamiast tego przeanalizuj, co sprawiło, że poniosłeś porażkę i uwzględnij to przy następnym projekcie.

Pamiętaj również, że asertywność to opcja. Możesz z niej skorzystać lub nie. Załóżmy, że kolega prosi cię o pożyczkę. Z jednej strony masz pełne prawo mu odmówić. W końcu nie możesz brać odpowiedzialności za jego finanse. Z drugiej strony to, że jesteś asertywny, nie oznacza, że musisz z zasady odmawiać zawsze i każdemu. Oczywiście, jeśli chcesz, możesz pożyczyć kumplowi pieniądze. W asertywności chodzi po prostu to, aby była to twoja decyzja, czyli żebyś nie działał wbrew sobie.