Co ludzie powiedzą – dlaczego przejmujemy się opiniami innych?


Nie lubisz konfrontować swoich pomysłów z innymi ludźmi? Zrezygnowałeś z siłowni, ponieważ chodzi na nią sporo osób w o wiele lepszej kondycji od ciebie? A może rzadko wychodzisz z inicjatywą, gdyż boisz się, co o tobie pomyślą inni? Strach przed tym, co ludzie powiedzą, potrafi paraliżować wszelkie działania. Niestety sprawia on też, że nie spełniasz swoich marzeń. Na pocieszenie powiem ci, że nie jesteś sam. Wiele ludzi na co dzień zadaje sobie pytanie, co ktoś sobie o nich pomyśli. Sprawdźmy zatem, dlaczego tak bardzo ludzie przejmują się opiniami innych.


Jak opinia innych wpływa na nasze życie?


Kwestia tego, że tak bardzo przejmujesz się opinią innych na swój temat, jest o tyle interesująca, że dotyczy niemalże wszystkich ludzi na świecie i każdej sytuacji, w jakiej możesz się znaleźć. Można byłoby to zrozumieć, gdyby twoja obawa dotyczyła tylko tego, co pomyślą sobie o tobie twoi najbliżsi lub inne osoby dla ciebie znaczące.


Jednak jest zupełnie inaczej. Najczęściej przejmujesz się opinią… dosłownie wszystkich! Nawet tych, którzy cię nigdy w życiu nie spotkali i nie wiedzą o twoim istnieniu. Przejmujesz się tym, co pomyśli sobie sąsiadka, gdy będziesz po nocy wracać do domu i przypadkowy przechodzień, którego mijasz, biegając po osiedlu w celu poprawy kondycji. Przejmujesz się komentarzami w internecie, nawet jeśli nie są one skierowane do ciebie.


Niestety przez to przejmowanie się wiele tracisz. Zamiast biegać czy ćwiczyć na siłowni odpuszczasz, ponieważ ktoś sobie o tobie „coś” pomyśli. Nie wyrażasz swojej opinii publicznie, ponieważ ktoś cię skrytykować. W końcu nie realizujesz własnych celów, bo inni uznają, że są one szalone, dziwne, nierealne lub wprost przeciwnie – zbyt banalne. A czy jest coś złego w tym, że ktoś decyduje się na przystąpienie do matury w wieku dwudziestu kilku lat, ponieważ wcześniej nie miał ku temu okazji?


Dlaczego zatem przejmujesz się opiniami innych, skoro blokuje to nasz własny potencjał?


Człowiek – istota społeczna


No cóż, człowiek przejmuje się opiniami innych, ponieważ jest istotą społeczną. Po prostu potrzeba akceptacji jest jedną z twoich podstawowych potrzeb. I to stąd bierze się lęk o to, jak inni ciebie postrzegają. Podświadomie boisz się, że zostaniesz wyrzucony poza nawias grupy.


Wynika to historii rodzaju ludzkiego. Kiedyś żaden człowiek nie był w stanie przetrwać samotnie. Przeżycie zależało od tego, czy współpracował z innymi członkami plamienia. Wyrzucenie ze społeczności najczęściej oznaczało szybką śmierć. Obecnie każdy człowiek jest o wiele bardziej samowystarczalny pod względem fizjologicznym (nie musi polować na jedzenie, sam może zapewnić sobie dach nad głową itd.). Jednak pod względem psychicznym samotność jest jak tortura. Stąd chęć przypodobania się innym i lęk o to, co inni sobie o nas pomyślą.


I nie ma w tym nic złego, dopóki pytanie „co powiedzą inni?” nie blokuje cię przed działaniem. A niestety tak dzieje się w przypadku osób o niskiej samoocenie.
Pamiętajmy, że opinia innych na twój temat to jedno, a to, co sam o sobie myślisz to coś zupełnie innego. Osoba pewna siebie nie zabiega o aprobatę innych ani nie uzależnia swoich planów od tego, co inni o niej pomyślą. Taka osoba po prostu działa.


Dlaczego nie warto przejmować się opinią innych?


Zacznijmy od tego, że nie musisz się przejmować opinią innych na swój temat, ponieważ… najczęściej jej w ogóle nie ma. To tylko tobie wydaje się, że każda mijana na ulicy osoba coś sobie na twój temat myśli. A jest zupełnie odwrotnie. Każdy jest zazwyczaj na tyle pochłonięty sobą, że nie rejestruje innych ludzi. A nawet jeśli zwrócisz na siebie czyjąś uwagę, to po kilku sekundach nie będzie po niej śladu.


Nie wierzysz? Przypomnij sobie jaką aferą związaną z celebrytami. Na początku trąbi się o niej na każdym portalu plotkarskim, po czym jest ona zastępowana kolejną wpadką zupełnie innej osoby. Z jednej strony mówi się, że internet nie zapomina. Jednak prawda jest taka, że kolejne nawiązania do dawnej afery mają mniejszą siłę rażenia i na nikim nie robią wrażenia. A już na pewno nie na celebrytach, którzy dalej robią swoje.


Jest i druga perspektywa: ludzie zawsze będą gadali. Zrobisz coś – będzie źle. Zrobisz inaczej – też źle. Nie zrobisz wcale – jeszcze gorzej. Są osoby, które zawsze będą narzekać na innych i oceniać ich negatywnie. Jeśli dasz się w to wciągnąć, trudno będzie ci cokolwiek zrealizować.


Poza tym warto pamiętać, że nie da się dogodzić wszystkim i być przez wszystkich lubianym. Zawsze znajdzie się ktoś, komu nie spodobają się twoje decyzje, cele i pomysły na życie. Czy pozwolisz jednak, aby opinie takich osób trzymały cię w miejscu?

Kiedy warto przejmować się opiniami innych?


Tak naprawdę pod uwagę powinieneś brać jedynie opinie ludzi, którzy dla ciebie coś znaczą. Jednak tylko w przypadku, gdy znają się one na danej kwestii. Nie ma sensu pytać o pomysł na biznes ukochaną babcię, o ile nie jest ona zaprawioną w bojach bizneswoman. Tak samo nie konsultuj wyprawy dookoła świata z osobą, która zawsze na wczasy jeździ na RODOS! (Rodzinne Ogródki Działkowe Otoczone Siatką). O studia na danym kierunku pytaj ludzi, które na nim studiują, a o pracę w danej firmie – aktualnych pracowników.


Wcale nie jest łatwo przestać przejmować się opiniami innych. Jednak, jeśli popracujesz nad własnym przekonaniami, asertywnością i pewnością siebie, z czasem zmienisz obawę o to, co ludzie powiedzą na proaktywną postawę „a niech gadają”!