Czy toksyczne relacje zabijają twoją pewność siebie?

Każdego dnia pracujesz nad budowaniem pewności siebie, a mimo to ciągle masz poczucie, że stoisz w miejscu? Możliwe, że mimo twoich wysiłków, ktoś inny podcina ci skrzydła. Może współpracownicy zabijają twoją kreatywność lub rodzina nieustannie krytykuje twoje wybory. Albo osoby, które uważasz za przyjaciół, tak naprawdę nimi nie są. Czy wiesz, jakimi ludźmi się otaczasz?

Toksyczne relacje – jak je rozpoznać?

Po czym poznać, że jakaś osoba z twojego otoczenia ma na ciebie negatywny wpływ? Przede wszystkim nie cieszy się ona z twoich sukcesów. Wprost przeciwnie, próbuje wzbudzić w tobie wyrzuty sumienia, że zaczęło powodzić ci się lepiej.

Taka osoba próbuje także z tobą niezdrowo rywalizować. Stara się podważyć twoje działania, przy jednoczesnym wywyższaniu swoich osiągnięć. Zmieniłeś samochód? Możesz być pewien, że twój „przyjaciel” uzna to za wyrzucanie pieniędzy w błoto, po czym sam wymieni auto na nowsze.

Poza tym fałszywi przyjaciele są blisko ciebie tylko wtedy, gdy czegoś od ciebie chcą. W analogicznej sytuacji nie masz co na nich liczyć. Gdy sami mają kłopoty, bez wahania proszą cię o pożyczkę, załatwienie pracy czy darmowy nocleg, jeśli wyprowadziłeś się do innego miasta. Oczywiście, jeśli odmówisz, to znaczy, że się zmieniłeś, nie jesteś już taki jak kiedyś, a wielki świat namieszał ci w głowie i zapomniałeś o starych dobrych znajomych czy rodzinie.

Przyjaciele akceptują twoje zmiany

Tylko że to tak nie działa. Zmieniłeś się? Możliwe. Tylko co z tego? Jeśli jesteś osobą ambitną, z wielkimi planami, która inwestuje we własny rozwój, to twoje doświadczenia z pewnością sprawią, że zaczniesz się zmieniać. Tylko kto powiedział, że jest to zmiana na gorsze, a nie na lepsze? Jeśli dzięki własnemu rozwojowi jesteś w stanie realizować swoje cele, poznajesz nowych życzliwych ludzi, na których wsparcie możesz liczyć i czujesz się ze sobą dobrze, to znaczy, że jesteś na właściwej drodze.

Jak unikać toksycznych relacji?

Na początek zastanów się nad otaczającymi cię ludźmi. Weź pod uwagę rodzinę, przyjaciół i znajomych z pracy. Czy po tym, gdy podzielisz się z nimi swoimi ambitnymi planami, masz doła czy większy zapał do działania? A może niektórym osobom w ogóle nie masz ochoty opowiadać o ważnych dla ciebie planach, bo wiesz, że zostaniesz wyśmiany lub skrytykowany?

Jeśli twoje otoczenie wspiera cię, to czerp z tego, jak najwięcej. Pamiętaj tylko, aby odwdzięczyć się tym samym. Gdy twoi bliscy otwierają się przed tobą ze swoimi marzeniami, zachęcaj ich do działania i zapewnij o swoim wsparciu.

Sytuacja wygląda inaczej, gdy owo wsparcie to ostatnia rzecz, na jaką sam możesz liczyć. Co zrobić, gdy żyjesz w taki otoczeniu?

Najprościej byłoby się od niego odciąć. Wiem, że nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza gdy najwięcej negatywnych uwag pod adresem twoich planów ma najbliższa rodzina. Przecież nie możesz całkowicie zerwać kontaktów z rodzicami czy rodzeństwem.

Nie oznacza to jednak, że musisz narażać się na krytykę z ich strony. Przede wszystkim postaw na samodzielność i niezależność. Ciężko jest walczyć z krytyką osób, które cały czas płacą za twoje mieszkanie, jedzenie, a nawet rozrywkę. Jeśli będziesz samodzielny, a inni zobaczą, że sobie radzisz, to ciężej im będzie cię krytykować. Choć muszę przyznać, że jak ktoś chce i lubi narzekać, to i tak pewnie jakiś powód znajdzie.

Po drugie, nie musisz dzielić się z rodziną każdym nowym pomysłem, szczególnie gdy dopiero zastanawiasz się, czy warto wprowadzić go w życie. Swoje plany konsultuj przede wszystkim z osobami, które mają doświadczenie w danej kwestii i mogą spojrzeć na twoje plany z profesjonalnego punktu widzenia.

Pamiętaj również, że krytyka ze strony bliskich ci osób może być wynikiem lęku o ciebie. Jeśli ktoś nigdy nie opuszczał własnej strefy komfortu, nie będzie sobie w stanie wyobrazić, jak to jest podejmować ryzyko i sięgać po więcej niż przynosi samo życie. Brak wsparcia z ich strony nie jest wynikiem złej woli, ale tego, że nie potrafią wyrazić swojej troski w inny sposób.

Toksyczne relacje już niejednej osobie uniemożliwiły osiągnięcie sukcesu. Staraj się unikać takich osób i ogranicz kontakty z nimi do minimum. Zobaczysz, że gdy tylko otworzysz się na pozytywne zmiany i rozwój, z łatwością znajdziesz wokół siebie ludzi, którzy będą cię wspierać i na pomoc których będziesz mógł liczyć.