Czy twoje przekonania sabotują twoją pewność siebie?

Czy zdajesz sobie sprawę, że większość decyzji, które podejmujesz, wynika z twoich przekonań? To naprawdę zadziwiające, jak wiele osób nie ma pojęcia, jak wielki wpływ mają one na nasze życie.

Wynika to przede wszystkim z tego, że traktujemy własne przekonania jako coś tak oczywistego, że musi być to prawdą obiektywną. Nie zdajemy sobie sprawy, że jest to jedynie przekonanie, które mamy w sobie, ponieważ przejęliśmy je od rodziny, otoczenia, lub wynika ono z naszych doświadczeń. Nie znaczy to jednak, że jest one zgodne z rzeczywistością.

Jednak mimo to, przekonania realnie wpływają na twoją rzeczywistość. Czy wspierają cię w dążeniu do celu, czy raczej sabotują twoje działania? Zanim do tego przejdziemy, wyjaśnijmy raz na zawsze, czym przekonania w ogóle są.

Czym są przekonania?

Przekonanie to po prostu uogólnienie na temat otaczającej cię rzeczywistości. Z jednej strony są one bardzo przydatne, ponieważ dzięki nim możesz mieć opinię na dany temat bez konieczności sięgania do źródeł i porównywania ze sobą całej masy informacji. Jednak z drugiej strony, musisz zdawać sobie sprawę, że stanowią one pewne uproszczenia, a już na pewno nie są prawdą, której nie należy kwestionować.

Mówiąc prościej, przekonania to pewnego rodzaju filtr, przez który patrzysz na świat. A jak to z filtrami bywa, są one wybiórcze.

A skąd się biorą przekonania? Wynikają one zarówno z twoich doświadczeń, jak i komunikatów, które słyszałeś od dziecka. Są rezultatem tego, jak byłeś wychowywany.

Jak działają nasze przekonania?

Aby zrozumieć, jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu przekonania, musisz poznać mechanizm ich działania. Polega on na tym, że w zależności od naszych przekonań tak, a nie inaczej reagujemy na różne sytuacje. Jak wygląda to w praktyce?

Załóżmy, że poznałeś fajną dziewczynę i zaprosiłeś ją na kolację. Spędzacie miło czas, rozmowa się klei i okazuje się, że macie całkiem sporo wspólnych zainteresowań. Do tego ona śmieje się z twoich dowcipów, co nie zdarza ci się często.

Kolacja powoli dobiega końca, a kelner przychodzi z rachunkiem. Po chwili oczekiwania jest jasne, że twoja nowa znajoma oczekuje, że za nią zapłacisz. Co sobie wówczas pomyślisz? Wszystko zależy od twoich przekonań w tej kwestii!

Jeśli uważasz, że to mężczyzna powinien zafundować kobiecie pierwszą randkę, to pewnie szybko rozliczysz rachunek i zaczniesz kombinować, jak podtrzymać tę relację i spotkać się ponownie.

Jeśli jednak jesteś zdania, że podczas pierwszego spotkania każdy powinien płacić za siebie, to postawa twojej partnerki może cię zniechęcić i postanowisz się z nią więcej nie spotykać.
Widzisz, sama sytuacja jest neutralna, ale od twoich przekonań (a także przekonań dziewczyny, co do tej samej kwestii!) mogą wynikać całkiem inne działania i rezultaty!
To oczywiście tylko jeden z przykładów, ale tak naprawdę z przekonaniami mamy do czynienia na każdym kroku.

Jeśli uważasz, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem finansowym jest założenie własnej firmy, to jak ognia będziesz unikał pracy na etacie.

Jeśli uważasz, że to mężczyzna powinien zarabiać, a kobieta ma zajmować się domem, to szerokim łukiem będziesz omijał koleżanki, które robią karierę.

Ba, jeśli uważasz, że nie jesteś atrakcyjny, to będziesz rezygnował z podrywania dziewczyn, które ci się podobają. Itd., itd.

A jakie są twoje przekonania?

Pamiętaj jednak, że przekonania same w sobie nie są ani dobre, ani złe. Po prostu niektóre z nich mogą pomagać ci w realizacji celów, a inne będą sabotować twoje działania. Dlatego, zanim w ogóle zaczniesz pracować nad własnymi przekonaniami, musisz je sobie uświadomić. Jak to zrobić? Na początek zastanów się i najlepiej zapisz sobie, jakie masz przekonania co do:
– twojej wartości jako człowieka?
– twojej pewności siebie?
– twojej umiejętności nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi?
– twojej wartości jako partnera w związku?
– ciebie i twoich rodziców?
– twojego zachowanie w stosunku do płci przeciwnej?
– twojej atrakcyjności fizycznej i ciała?
– tego, czy jesteś lubiany przez innych?
– ciebie i twoich autorytetów?
– obrony własnego zdania i praw?
– twojej przyszłości?
– twojej pracy i kariery?
– twoich kompetencji, umiejętności, zdolności?

Po wykonaniu tego ćwiczenia poznasz całe mnóstwo przekonań, jakie masz na swój temat. W następnym artykule pokażę ci, jak sprawdzić, które z nich cię wspierają, a które ci przeszkadzają oraz jak z nimi pracować.