Czy znasz swoje wartości? Okryj fundamenty, na których zbudujesz pewność siebie!

Pewność siebie jest niezbędna, abyś mógł dążyć do tego, co jest dla ciebie ważne. Tylko, czy na pewno wiesz, co się dla ciebie naprawdę liczy? Czy na pewno żyjesz według własnego pomysłu, czy raczej realizujesz z góry narzucone cele? Poznaj odpowiedzi na te pytania dzięki ćwiczeniu, w którym poznasz swoje wartości.

Wartości, czyli właściwie co?
Najprościej rzecz ujmując wartości to wszystko to, co jest dla ciebie w życiu najważniejsze i ma dla ciebie największe znaczenie. To wszystko to, co chcesz w życiu zrealizować, co pobudza cię do działania lub od niego powstrzymuje.

Przykład? Jeśli jedną z twoich najważniejszych wartości jest zdrowie, to z chęcią poświęcisz czas i pieniądze na przygotowanie pożywnego lunchu do pracy niż kupisz przekąskę z fast foodzie. Jeśli liczy się dla ciebie kariera, to wybierzesz kolejny kurs czy studia podyplomowe zamiast cotygodniowego imprezowania z kumplami. A jeśli ważne jest dla ciebie bycie autentycznym, to nigdy nie podejmiesz się pracy, która będzie wymagała od ciebie manipulowania ludźmi.

Innymi słowy, twoje wartości to drogowskazy, dzięki którym jesteś w stanie kierować swoim życiem i podejmować decyzje w zgodzie z samym sobą, nawet jeśli obrana przez ciebie droga wydaje się bardziej wyboista lub nieoczywista dla innych.

Co ważne, każdy z nas ma własną hierarchię wartości. To dlatego osoba, dla której liczy się przede wszystkim rodzina, nie potrafi zrozumieć, dlaczego po skończeniu studiów marzysz o rocznym wyjeździe dookoła świata, zamiast szukać żony i starać się o kredyt na mieszkanie. To dlatego osoba, która ceni sobie bezpieczeństwo ponad wszystko, krytykuje twój pomysł o założeniu własnego biznesu lub uprawianiu nurkowania jaskiniowego.

Twoje wartości mogą zmieniać się wraz z biegiem lat. Gdy jesteś młody i pełny energii może liczyć się dla ciebie zdobywanie nowych doświadczeń i dobra zabawa z kumplami, ale z czasem bardziej docenisz niezależność finansową czy spokój. A może nie. Wszystko zależy od twoich doświadczeń, podejmowanych ról, zmieniających się potrzeb i twojego rozwoju.

Po co ci wartości?
Dzisiejszy świat oferuje ci ogrom możliwości, w których możesz się realizować. Z drugiej strony, w czasach, gdy można zostać modelką na Instagramie czy celebrytą z YouTube’a, łatwo się zagubić. Szczególnie gdy nie wiesz, czego tak naprawdę chcesz.

Jeśli nie znasz swoich wartości, nie masz też własnego pomysłu na życie. A to najprostsza droga do tego, aby realizować cudze scenariusze i cele. Przez to wybierasz szkołę czy studia pod wpływem rodziców lub przyjaciół, a nie własnych zainteresowań. Możesz też decydować się na pracę, dzięki której zarobisz niezłe pieniądze, ale będzie ona kompletnie niezgodna z twoim charakterem.

Przez wartości do pewności siebie
Niestety, zbyt często decydujemy się na życie zgodnie z cudzymi wartościami, które niekoniecznie uznajemy. Jak w takim razie bronić takich wartości? Jak masz z pewnością siebie starać się o pracę, która tak naprawdę cię nie interesuje? Jaką masz motywację, by prosić o podwyżkę, skoro wiesz, że w pracy wykonujesz tylko niezbędne minimum i co tydzień czekasz, by tylko dotrwać do weekendu?

Natomiast jeśli poznasz swoje wartości, będziesz miał siłę, odwagę i determinację, aby żyć zgodnie z nimi. Poza tym łatwiej będzie ci pracować nad pewnością siebie, gdy będziesz wiedział, że jest to niezbędne do życia zgodnie z tym, co się dla ciebie naprawdę liczy.

Poznaj swoje wartości — ćwiczenie
Jak zatem poznać swoje wartości? Wykonaj poniższe ćwiczenie. Może ono powodować twój dyskomfort i opór. Poświęć mu jednak tyle czasu, ile potrzebujesz. Pamiętaj, bądź szczery z samym sobą i podejmuj własne decyzje, zamiast kierować się domniemaną opinią innych. Tylko uczciwe podejście do tego ćwiczenia przyniesie efekty.

Gotowy? To zaczynamy!

Poniżej masz listę 60 wartości. Wydrukuj ją lub przepisz. To ważne, aby ćwiczenie wykonać ręcznie, a nie tylko „w głowie”. Na początek wykreśl 25 wartości, które są dla ciebie mniej istotne od pozostałych. Następnie wykreśl kolejne 20. A na koniec jeszcze 8.

Ostatecznie powinieneś zostać z listą 7 wartości, które są dla ciebie najważniejsze. Wydrukuj ją, umieść w widocznym miejscu, a nawet miej zawsze przy sobie. To twój drogowskaz. Za każdym razem, gdy będziesz podejmował decyzję, zapytaj siebie, czy jest ona zgodna z twoimi wartościami. Jeśli tak, łatwiej znajdziesz siły, aby stawić czoła rzeczywistości.

miłość
niezależność
rozwój osobisty
akceptacja
zaufanie
wiara
elastyczność
wykształcenie
wolność
mądrość
kreatywność
zdrowie
wyobraźnia
piękno
wygoda
marzenia
intymność
dobra zabawa
humor
bezpieczeństwo
spokój
energia
komfort
szczerość
wdzięczność
satysfakcja
wsparcie
radość
pewność
wrażliwość
szczęście
sprawiedliwość
lojalność
balans
bogactwo
duma
harmonia
dostatek
intuicja
sukces
przygoda
motywacja
perfekcjonizm
ryzyko
pasja
niezależność finansowa
wyzwania
autentyczność
rodzina
odpowiedzialność
uczciwość
honor
cnota
sława
uznanie
prawda
tolerancja
prestiż
szacunek
przyjaźń