Dlaczego twoja pewność siebie spada?

Czy czasami masz wrażenie, że cała praca, którą poświęciłeś na budowanie pewności siebie, potrafi pójść na marne z powodu pojedynczego niepowodzenia? Nagle z pewnej siebie osoby zamieniasz się w kogoś, kto bardzo nisko ocenia swoją atrakcyjność, umiejętności czy możliwości. Nie zawsze taka zmiana w postrzeganiu samego siebie zachodzi z dnia na dzień. Najczęściej dzieje się tak, gdy przez dłuższy czas nie potrafisz podnieść się po porażce i tkwisz w kryzysie. Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyny spadku pewności siebie

Twoja pewność siebie może zacząć spadać z kilku powodów. Może być to utrata pracy, odejście partnerki lub ciągła krytyka ze strony znajomych. Takie sytuacje przytrafiają się większości z nas. Czasem częściej, czasem rzadziej. A jednak, niektórzy w podobnych sytuacjach nie poddają się i nic nie wskazuje na to, aby ich pewność siebie ucierpiała. Inni z kolei zaczynają w siebie wątpić. Skąd bierze się ta różnica?

Przede wszystkim ze źródeł pewności siebie. Jeśli twoja pewność siebie wynika z twojego poczucia własnej wartości i tego, że bez względu na okoliczności zasługujesz na to, co najlepsze, to żadna porażka nie będzie w stanie na dłuższą metę cię zatrzymać.
Oczywiście nie oznacza to, że nie będziesz jej przeżywał. Chodzi po prostu o to, że będziesz miał poczucie, że wynika on z przyczyn od ciebie niezależnych lub popełnionych przez ciebie błędów. A te przecież można naprawić lub zadbać, aby nie popełnić ich w przyszłości. Jednak w żadnym razie porażka nie oznacza, że jesteś nic niewart.

Natomiast pewność siebie możesz zacząć tracić nawet po drobnym niepowodzeniu, jeśli jej podstawę stanowią rzeczy materialne, którymi się otaczasz, towarzystwo, w którym się obracasz lub opinie innych ludzi na twój temat. Dlaczego tak się dzieje?

Czy rzeczy materialne wpływają na twoją pewność siebie?

Jeśli masz poczucie, że o twojej wartości świadczą rzeczy, które posiadasz, to gdy je utracisz, twoja pewność siebie również zniknie. Załóżmy, że posiadasz luksusowy samochód. Co weekend zabierasz nim na randkę inną dziewczynę. Co się stanie, gdy z dnia na dzień utracisz dostęp do ukochanego auta (wypadek, kradzież)? Jeśli twoja pewność siebie wynikała z faktu, że posiadasz super furę, to w chwili, gdy ją stracisz, możesz nie mieć nawet odwagi, aby zagadać do nowej znajomej. Możesz wręcz unikać spotkań, bo będzie ci się wydawało, że nie masz czym zaimponować kobiecie i na tle konkurencji wyglądasz blado.

Sytuacja z autem może wydawać się prozaiczna, ale każdy z nas musi liczyć się z tym, że czasem będzie się nam w życiu powodziło lepiej, a czasem gorzej. Gdy utracisz dobrze płatną pracę, możliwe, że na jakiś czas będziesz musiał pożegnać się z różnymi gadżetami, wyjściami do klubów czy egzotycznych wakacji. Nie możesz jednak pozwolić, aby wpłynęło to na twoją pewność siebie. Jeśli tak się stanie, tym bardziej będzie ci trudno znaleźć nową pracę, czy rozpocząć działalność, która pozwoliłaby ci stanąć na nogi.

Czy odejście partnerki oznacza, że nie jesteś atrakcyjny?

Wiele osób uzależnia swoją samoocenę od posiadanego przez siebie partnera. W jakiś sposób atrakcyjność naszej drugiej połówki, a nawet sam fakt jej posiadania, wpływa na pewności siebie. Niestety związki mają to do siebie, że czasami się kończą i to niekoniecznie z twojej woli. W takim przypadku może podupaść również twoja pewność siebie. Możesz mieć poczucie, że nie jesteś wystarczająco atrakcyjni lub nie zasługujesz na daną osobę. W wyniku tego możesz przestać nawiązywać nowe kontakty, co tylko utwierdzi cię w przekonaniu, że nikt cię nie zechce.

A przecież tak to nie działa. Rozstania są bolesne i faktycznie, warto dać sobie czas, zanim zdecydujesz się wejść w nowy związek. Jednak najważniejsze jest, abyś miał świadomość, że za rozstanie, poza sytuacjami ekstremalnymi, nigdy nie jesteś odpowiedzialny tylko ty sam. A już tym bardziej nie jest to kwestia twojej atrakcyjności lub tego, czy na daną osobę zasługujesz, czy nie.

Czy przejmujesz się opiniami innych?

Spadek pewności siebie może być także wynikiem opinii, jakie inni ludzie mają na twój temat. A mówiąc bardziej precyzyjnie, tym, że się nimi przejmujesz. Pewnie też masz w swoim otoczeniu osoby, które potrafią wszystkich i wszystko krytykować. Jednak, zamiast się nimi przejmować, po prostu rób swoje. Słuchaj opinii tylko tych osób, które znają się na danym temacie i nie daj podciąć sobie skrzydeł osobom, które mają inne marzenia niż ty. Jeśli jest taka konieczność, zmień otoczenie. Znajdź inną pracą lub staraj się spędzać więcej czasu ze znajomymi, którzy cię wspierają.

Jeśli twoja pewność siebie pochodzi z zewnętrznych źródeł, możesz zacząć ona spadać, gdy z jakichś powodów utracisz do nich dostęp. Dlatego tak ważne jest, aby budować pozytywną samoocenę na solidnych fundamentach. Wówczas żadna porażka, a przecież przydarzają się one każdemu, nie będzie w stanie zatrzymać cię na drodze do realizacji twoich marzeń.