Gdzie byłbyś dzisiaj, gdyby nie brak pewność siebie?

Jako dziecko nie miałeś żadnych hamulców. Może wyobrażałeś sobie, że będziesz najlepszym piłkarzem, gwiazdą rocka czy dzielnym strażakiem? Bez względu na szczegóły, po prostu nie było dla ciebie przeszkód, które mogłyby powstrzymać cię przed realizacją nawet najbardziej szalonych marzeń. Tylko jak wielu z nas żyje dziś tak, jak sobie to wymarzyło w dzieciństwie? Niestety takich osób jest garstka.

Dziecięce marzenia a dorosła rzeczywistość

Oczywiście, twoje marzenia ulegały zmianom wraz z wiekiem. Jednak pewnie zawsze wyobrażałeś sobie, że dobrze zarabiasz, masz wspaniałą partnerkę, wakacje spędzasz w cudownych miejscach i bez obaw patrzysz w przyszłość (i portfel pod koniec miesiąca). Zapewne nie przepuszczałeś, że dziś będzie musiał użerać się z niesprawiedliwym szefem, brakiem podwyżki, a zaproszenie dziewczyny na randkę będzie graniczyło z cudem.

Co zatem stało się z twoimi marzeniami z dzieciństwa? Jak myślisz, co stanęło na przeszkodzie, że nie byłeś w stanie ich zrealizować? Możesz wszystko zrzucić na okoliczności czy los, ale będzie to tylko wymówka. Jeśli dokładnie rozejrzysz się po świecie, z pewnością zobaczysz całe mnóstwo osób, które osiągnęły mniejszy lub większy sukces POMIMO losu i okoliczności, które nie zawsze im sprzyjały.

Ich sukces jest przede wszystkim wynikiem tego, że oni nie przestali wierzyć w siebie i nawet gdy ponosili porażkę, wyciągali z niej wnioski i przekuwali je na zwycięstwa. A jak było z tobą?

Dlaczego tracimy pewność siebie?

Każdy z nas tak naprawdę rodzi się z pewnością siebie, tylko z czasem zaczyna ją tracić. Niestety często wychowujemy się w środowisku, w którym brakuje wsparcia lub nasze pomysły wydają się zbyt szalone, aby można było je realnie wspierać. Często też narażeni jesteśmy na krytykę, a uwagę zwracają przede wszystkim nasze niepowodzenia, a nie sukcesy. Jakże często rodzice skupiają się na słabej ocenie z jednego przedmiotu, kompletnie ignorując przyzwoite stopnie z pozostałych?

Niestety takie podejście sprawia, że przestajesz wierzyć we własne możliwości. W rezultacie, zamiast przekładać marzenia na konkretne plany, decydujesz się na to, co podsunie ci los. Marzenia stają się nierealną mrzonką do tego stopnia, że w ogóle przestajesz marzyć, a starasz się jedynie przetrwać kolejny dzień.

Zostaw przeszłość, kreuj przyszłość

To jakie decyzje podejmowałeś w przeszłości, zdeterminowało punkt, w którym znajdujesz się teraz. I choć na swoją przeszłość nie masz wpływu, to twoja teraźniejszość i przyszłość leżą w twoich rękach. Co z nimi zrobisz, zależy od ciebie. Pozwól sobie na marzenia i przekonaj się, jak może wyglądać twoje życie za rok, 5-10 lat, a może już za miesiąc. Jak to zrobić? Jak zwykle mam dla ciebie ćwiczenie.

Wyobraź sobie, że jesteś pewny siebie i nic cię nie ogranicza. Możesz zrobić wszystko, o czym tylko zamarzysz, bo dziś jesteś skazany na sukces. Nie musisz obawiać się porażki czy pomyłki. A teraz zastanów się, co być zrobił lub czego byś się podjął, gdybyś wiedział, że na pewno ci się to uda. Czy dalej pracowałbyś, gdzie pracujesz? Czy dzisiejszy dzień spędzałbyś w sposób, w jaki właśnie to robisz? Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, to czas, abyś wziął sprawy we własne ręce.

Nie pozwól, abyś za rok o tej samej porze żałował, że dziś nie miałeś odwagi, aby wykonać choćby najmniejszy krok w kierunku realizacji własnych marzeń.

Zbuduj pewność siebie, dzięki sprawdzonym technikom. Sprawdź TUTAJ