Jak pozbyć się przekonań, które rujnują twoje życie?

Każdy z nas ma jakieś przekonania, ale nie każdy zdaje sobie z nich sprawę. Niedawno na blogu pojawił się artykuł, który pokazywał, jak przekonania wpływają na twoje życie i podejmowane przez ciebie decyzje. Mogłeś wykonać również ćwiczenie, które miało ci pomóc w określeniu twoich przekonań. Teraz przyszedł czas na to, aby sprawdzić, czy twoje przekonania wspierają cię, czy hamują. Pokażemy ci również, jak pozbyć się przekonań, które rujnują twoje życie. 

Jaki wpływ mają na ciebie twoje przekonania?

Jak wspominaliśmy ostatnio, przekonania to po prostu uogólnienia na temat otaczającej cię rzeczywistości. Pomagają ci tworzyć opinie bez konieczności sięgania do źródeł za każdym razem, gdy tylko znajdziesz się w nowej sytuacji. Jednak, jak to z uogólnieniami bywa, są one tylko pewnym uproszczeniem, przez co mogą być po prostu błędne.

Pół biedy, jeśli mimo tego dążysz do realizacji swoich marzeń i spełniasz się w życiu osobistym i zawodowym. Gorzej, jeśli twoje przekonania sprawiają, że stoisz w miejscu i nie masz szans na uwolnienie swojego potencjału.

Jak możesz sprawdzić, jak twoje przekonania wpływają na twoje życie? Pomoże ci w tym poniższe ćwiczenie. Weź listę swoich przekonań i do każdego z nich zadaj sobie poniższe pytania:

1. Czy twoje przekonanie wynika z faktów?

Fakt to coś obiektywnego, z czym nie da się dyskutować, i co nie jest interpretacją. Załóżmy, że spotykasz osobę o rudych włosach. Czy to oznacza, że jest ona wredna i złośliwa? Nie. To oznacza, że ma ona rude włosy. Cechy charakteru, jakie jej z tego powodu przypiszesz, są kwestią twoich przekonań. A mogą one nie mieć nic wspólnego rzeczywistością.

2. Czy twoje przekonanie zachęca się do wyznaczania, czy realizacji celów, czy cię przed tym powstrzymuje?

Załóżmy, że masz przekonanie, że awans w twojej pracy zależy tylko od znajomości z szefem, pewnie nie podejmujesz różnych działań, które umożliwiłyby ci rozwijanie się zawodowo. Zamiast zgłaszać się do nowych projektów czy uczestniczyć w dodatkowych szkoleniach, z zazdrością patrzysz na sukcesy innych i utwierdzasz się w przekonaniu, że sam nie masz szans na lepszą posadę.

3. Czy dzięki twojemu przekonaniu czujesz się tak, jak chciałbyś się czuć?

Załóżmy, że masz przekonanie, że kobiety wiążą się tylko z bardzo wysokimi mężczyznami, a sam nie należysz do tej grupy, możesz wydawać się sobie mało atrakcyjny. A przez takie myślenie obniża się twoja pewność siebie i rezygnujesz z nawiązywania kontaktów z nowymi kobietami. W rezultacie rzadko chodzisz na randki i czujesz się ze sobą jeszcze gorzej.
Jeśli na powyższe pytania, co najmniej raz odpowiedziałeś NIE, to znaczy, że najwyższy czas zająć się twoimi przekonaniami.

Jak pokonać przekonania, które mają negatywny wpływ na twoje życie?

Jeśli chcesz pozbyć się niezdrowych przekonań, musisz nad nimi nieco popracować. Jest na to kilka sposobów.

Znajdź źródła przekonań

Przede wszystkim zastanów się, skąd wzięło się twoje przekonanie. Może rodzice od zawsze powtarzali, że ludzie bogaci to na pewno złodzieje, albo koledzy twierdzili, że ładne dziewczyny „lecą” tylko na pieniądze? Przestań traktować ich opinie jako niepodważalne fakty. Wprost przeciwnie, do każdego ze swoich niekorzystnych przekonań postaraj się znaleźć fakty, które im przeczą. Początkowo może być ci trudno, ale z czasem twój wewnętrzny radar naturalnie zacznie zauważać przykłady osób czy sytuacji, które są sprzeczne z twoimi przekonaniami.

Przestań uogólniać

Po drugie przestań myśleć w ogólnych kategoriach, typu: wszyscy, każdy, nigdy. Jak to działa? Na pewno część kobiet zwraca uwagę na zamożność swoich partnerów. Jednak zapewniam cię, że nie każda kieruje się tym kryterium przy wyborze mężczyzny, z którym pójdzie na randkę.

Na pewno są osoby bogate, które kradną. Jednak nie oznacza to, że biedni nigdy tego nie robią. Po prostu w obu grupach znajdziesz osoby nieuczciwe.

Zidentyfikuj pozorne korzyści

Ważne jest również to, co daje ci dane przekonanie. Ponieważ nawet jeśli w dłuższej perspektywie ma ono na ciebie negatywny wpływ, w danej chwili przynosi ci ono jakąś korzyść.

Dajmy na to, że na studiach czeka cię sesja. Jeśli masz przekonanie, że nie masz szans na zdobycie stypendium to, zamiast uczyć się, możesz imprezować, oglądać seriale lub grać na komputerze. Co jest twoją korzyścią? Po pierwsze rezygnujesz z wysiłku, jakim jest nauka i przyjemnie spędzasz czas na ulubionej rozrywce. Emocjonalnie też nie masz wyrzutów sumienia, przecież przekonałeś siebie, że progi stypendialne są na tyle wysokie, że nigdy ich nie osiągniesz. A gdy twoi znajomi będą cieszyć się ze stypendium, ty poczujesz się rozgrzeszony, bo przecież jak miałeś je zdobyć, skoro w ogóle się nie uczyłeś.

W ten sposób niezdrowe przekonania sprawiają, że zamiast działać, podejmować ryzyko, wycofujesz się i nie narażasz na porażkę.

Wypróbuj nowe przekonania

Na koniec wykonaj jeszcze jedno ćwiczenie. Wypisz przekonania odwrotne do tych, które mają negatywny wpływ na twoje życie. Następnie zastanów się, jakby wyglądało twoje życie, gdybyś przez rok żył zgodnie z nimi. I wtedy zdecyduj, w które przekonania chcesz wierzyć.