Po co ci pewność siebie?

„Musisz być bardziej pewny siebie!” Ile razy słyszałeś tę „cudowną” radę? Jestem w stanie się założyć, że najczęściej rzucały ją osoby, które obok pewności siebie nigdy nawet nie stały. Problem jednak w tym, że miały one trochę racji. Bo bycie pewnym siebie pomaga. Jak? O tym piszemy w dzisiejszym artykule. Zanim jednak przejdziemy do konkretów, zacznijmy od tego, czym w ogóle jest pewność siebie.

Czym jest pewność siebie?
Pewność siebie to sposób, w jaki myślisz o sobie samym i otaczającym cię świecie. Oznacza to, że możesz powiedzieć o sobie, że jesteś pewny siebie, gdy dobrze czujesz się sam ze sobą i akceptujesz swoje niedoskonałości. Poza tym na pewność siebie składa się kilka kwestii, takich jak:
– asertywność,
– zdrowe przekonania na temat świata i samego siebie,
– odpowiednia samoocena,
– poczucie własnej wartości.

To właśnie te składowe pewności siebie sprawiają, że chętnie podejmujesz nowe wyzwania i budujesz zdrowe relacje. Jeśli nie jesteś pewny siebie, nie tylko nie pozwalasz, aby życiowe szanse przeszły ci obok nosa, ale wręcz je sabotujesz.

Pomyśl tylko, czy zdarzyło ci się wyjść ze znajomymi na piwo, zamiast uczyć się do ważnego egzaminu? A może wolałeś spędzić wieczór na oglądaniu filmów na YouTube’ie niż solidnie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w wymarzonej pracy? Jeśli tak, to doskonale wiesz, o czym mówię.

Po co ci pewność siebie?
Natomiast dzięki pewności siebie częściej bierzesz sprawy we własne ręce, zamiast pozwalać, aby to inni lub ślepy los decydowali za ciebie. Jak to działa?

Poczuj się dobrze w swojej skórze
Przede wszystkim, jako osoba pewna siebie, będziesz się po prostu dobrze czuł. Będziesz przekonany, że to, jak wygląda twoje życie, zależy od ciebie, a nie innych. Będziesz chętniej podejmował działania i zabierał głos, ponieważ będziesz wiedział, że to, co robisz czy mówisz, ma sens i jest co najmniej tak samo wartościowe, jak pomysły innych ludzi.

Zarabiaj tyle, na ile zasługujesz, a nie na ile wyceni cię szef
Czy natrafiłeś na przekonanie, że osoby bogate są bardziej pewne siebie? Otóż działa to dokładnie na odwrót: to osoba pewna siebie potrafi zarobić więcej. Dlaczego? Ponieważ nie boi się wykorzystywać okazji, które pojawiają się na jej drodze. Nie ma problemu z tym, aby co roku udać się do szefa po kolejną podwyżkę. Nie widzi przeszkód, aby w razie potrzeby zmienić pracę. To właśnie pewność siebie sprawi, że i ty będziesz miał poczucie, że zawsze sobie poradzisz.

Zyskaj szacunek w pracy
Dzięki pewności siebie nie tylko będziesz miał szansę na wyższe zarobki, ale i na lepszą pozycję w pracy i pozytywne relacje ze współpracownikami. Pewności siebie pozwoli ci zabierać głos na zebraniach, wyrażać własne pomysły i wątpliwości. A dzięki temu inni zaczną liczyć się z twoim zdaniem.

Zamień przeszkody na wyzwania
To nie jest tak, że problemy omijają pewnych siebie ludzi. Po prostu, jeśli jesteś pewny siebie, to potrafisz znaleźć sposób, aby je pokonać lub obejść. Nie poddajesz ani nie czekasz, aż ktoś przyjdzie ci z pomocą. Sam szukasz rozwiązań i nowych sposobów na osiągniecie celów, bez względu na pojawiające się trudności.

Uniezależnij się od innych
Załóżmy, że chciałbyś pójść do kina, ale twoi znajomi nie mają akurat czasu. Albo masz ochotę wyskoczyć wieczorem na piwo, ale twoje towarzystwo ma inne plany. A co za problem, aby pójść do kina czy pubu samemu i poznać na miejscu nowych ludzi? Niemalże czuję, jak wzdrygnąłeś się na samą taką propozycję😊 Natomiast osoby pewne siebie postępują tak bez żadnych problemów.

To samo dotyczy przeprowadzki do innego miasta czy wyjazdu za granicę. Jako osoba pewna siebie będziesz podejmował decyzje ze względu na swoje potrzeby i nie będziesz uzależniony od planów innych osób.

Związki, związki, związki…
Czy wiesz, co w mężczyznach tak naprawdę pociąga kobiety? Sześciopak na brzuchu? Wzrost co najmniej 180 cm wzrostu? Gruby portfel? To wszystko bzdury i wymówki! Zapamiętaj, kobiety lubią przede wszystkim mężczyzn pewnych siebie, przy których nie muszą zachowywać się na głupsze, niż są w rzeczywistości.

„Atrakcyjny” wygląd czy pieniądze stają się dla wielu mężczyzn bazą, z której wynika ich pewność siebie. Jest to jednak bardzo chwiejna podstawa. Nie miej złudzeń, zawsze znajdzie się ktoś wyższy, bardziej przystojny i bogatszy. Jednak jeśli będziesz pewny siebie, nie będzie to miało wpływu na ocenę twoich własnych szans u dziewczyny, która ci się podoba.

Tylko autentyczna pewność siebie, która będzie wypływała z twojego wewnętrznego przekonania, że jesteś wartościowym człowiekiem, sprawi, że będziesz sięgał po to, o czym marzysz. Bez względu, czy będzie to fantastyczna kobieta, dobre zarobki, satysfakcjonująca praca, czy po prostu zwyczajne, codzienne życie na twoich warunkach.